Історія селища Сарата

Селище Сарата є самостійною адміністративно – територіальною одиницею у складі Саратського району Одеської області.

Сарата - селище міського типу, центр Саратського району Одеської області. Населення – 4,326 тис. меш.

На території, де на цей час розташовано селище, люди жили здавна. Археологами знайдені погребіння та поселення епохи міді та бронзи ІІІ та ІV тисячоліття до нашої ери та також поселення перших віків нової ери ІІ – ІV віку.

Після укладення мирного договору між Росією та Турцією у 1812 році до Росії відійшов загалом з Бессарабією і Буджак. Керівництво царської Росії для освоєння малонаселених земель  переселило на цю територію  жителів із центральної Європи. Так, весною 1822 року група німців в кількості 63 сімей та 9 безсімейних під керівництвом пастора Ліндла прибули до відведених їм в Бессарабії землі.

Тут вони зостановились біля криниці – джерела, зробили курині, копанки та заснували свою колонію   за назвою річки Сарата, з латинської мови – «сіль».

Після приїзду ще одної групи німців, численний склад жителів збільшився, їх стало вже 290 чоловік. Колоністи протягом 50 років звільнялись від  сплати всіх податків, переселенці та їх нащадки назавжди звільнялись від рекрутської повинності, та їм також було гарантовано свобода віросповідання. Все це сприяло швидкому укріпленню колоністських господарств. Колоністи займались вирощуванням озимої пшениці, кращих ґатунків винограду, скотарством, з застосуванням найновішої сільськогосподарської техніки на той час.

У 1828 році була збудована перша школа, де навчалось 68 учнів. У 1840 році відкрилась Церква евангелістських християн   на 515 сидячих місць  з куполом та хрестом над нею. Церква була унікальною, бо єдина мала  на всій Бессарабії орган.

На території Бессарабії в 1844 на кошти колоніста К. Вернера було збудовано перше педагогічне училище. Тут готували вчителів для сільських церковно-приходських шкіл німецьких колоній та також готували землевпорядників та писарів. З часом у селищі  Сарата з’явилась єврейська навчальна школа, а у 1912 році – російська церковно-приходська школа. За період з 1922  по  1940 роки в німецькій школі навчались від 68 до 280-325 учнів.

К початку 20 століття Сарата надбала риси містечка, стала районним центром Аккерманського повіту Бессарабської губернії. Тут було декілька приватних магазинів, поштова станція. Значно підвищилась кількість населення, якщо у 1856 році нараховувалось 943 жителя, то у 1890 році – вже 2500 чоловік.

У 1874 році був збудований паровий млин,у 1886 році -  механічний завод, де працювали 140 чоловік.

Звістка про перемогу Жовтневої революції надійшла до Сарати 27 жовтня 1917 року. Після встановлення в Аккерманському повітіі Радянської влади у кінці грудня 1917 року, влада перейшла до Ради. Проте вже в січні 1918 року війська буржуазної Румунії почали окупацію Бессарабії, яка продовжувалась протягом 22 років і привнесла негативні наслідки щодо соціально-економічного розвитку краю.

28 червня 1940 року після мирного врегулювання питання Бессарабія була приєднана до України, а в селищі Сарата відновлена Радянська влада. Між урядами СССР та Германії будо досягнуто погодження щодо свобідного переселення  германського населення на територію Германії. Так виїхало 651 родина.

В селищі Сарата було організовано колгосп «Червоний Жовтень», відкрились середня школа, лікарня на 50 ліжок, де працювало 6 лікарів та 12 спеціалістів з середньою освітою.

Мирна праця  жителів була перервана 22 червня 1941 року. Матеріальний збиток що принесла війна складав мільйони карбованців.

23 серпня 1944 року воїнами Новоросійської – Дунайської Червоно - Знаменної Ордена Суворова  другої степені стрілецької бригади морської піхоти, яка входила до складу третього Українського фронту, визволили селище Сарата.

На сьогодні в селищі розміщені комбінат хлібопродуктів, ТОВ «Саратський завод продовольчих товарів», центр електрозв’язку № 7, Комунальний Заклад «Саратська районна лікарня», районна поліклініка, загальноосвітня школа, районна державна адміністрація, райспоживспілка, музична школа,центральна районна бібліотека для дорослих та дітей.

В січні 1965 року селище Сарата стало районним центром Саратського району Одеської області.

На час прийняття Статуту загальна територія селища  Сарата  складає 2187га, населення – понад 4,326 тисяч чоловік.